Marcin Duszek | Inauguracja obchodów 25-lecia samorządu
16470
post-template-default,single,single-post,postid-16470,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Inauguracja obchodów 25-lecia samorządu

Inauguracja obchodów 25-lecia samorządu

Obchody 25-lecia samorządu rozpoczęły się w niedzielę 24 maja uroczystą Eucharystią w kościele pw. Świętej Trójcy, sprawowaną pod przewodnictwem dziekana radzyńskiego ks. prał. Romana Wiszniewskiego. 

– Aby służyć Ojczyźnie i Kościołowi, trzeba mocy Ducha Świętego, mocy i miłości wszystkiego, co polskie, co łączy się z nadzieją każdego Polaka – podkreślił w słowie wstęnym kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

W koncelebrze uczestniczyli także ks. kan. Andrzej Kieliszek  – proboszcz parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy, ks. Henryk Och – proboszcz parafii św. Anny, a także ks. Mariusz Baran i ks. Michał Burdach z  parafii Świętej Trójcy.

Na uroczystość przybyli m.in. poseł na sejm RP  Marcin Duszek, samorządowcy miasta i gminy Radzyń Podlaski: burmistrz Jerzy Rębek, wójt Wiesław Mazurek, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski i przewodnicząca Rady Gminy Anna Grochoła. 

– Cieszymy się, że obchody 25 rocznicy samorządu rozpoczynają się Mszą św. Chcemy dziś dziękować Bogu za to, że mamy nowe samorządy, za to, co dzieje sie w naszej małej ojczyźnie – powiedział powitawszy gości ks. kan. Andrzej Kieliszek.

Dziekan radzyński, ks. prał. Roman Wiszniewski,  nawiązując do przypadającej w tym dniu Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, podkreślił, że „aby służyć Ojczyźnie i Kościołowi, trzeba mocy Ducha Świętego, mocy i miłości wszystkiego, co polskie, co łączy się z nadzieją każdego Polaka” – Dziś za tę moc Ducha Świętego chcemy dziękować, wyrażać nadzieję, że ci, którzy będą wybierani do tej wyjątkowej pracy i służby, czerpali moc od Ducha Świętego. W najstarszym radzyńskim kościele prosimy, by ci, którzy od narodu  mają włożony krzyż odpowiedzialności za Polskę,  byli mili w oczach Boga i by z racji swej pracy dla narodu doczekali się uznania.

W wygłoszonej homilii ks. Henryk Och przypomniał pamiętne słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Formą „odnowy tej ziemi” jest praca samorządu. Na dowód zacytował słowa prezesa Związku Powiatów Polskich Ludwika Węgrzyna: „Dziś bez reformy samorządu trudno sobie wyobrazić demokratyczną Polskę. Prawdziwy, realny, dobrze działający samorząd buduje się cały czas, bo zawsze można coś usprawnić.” – Dla tego usprawniania naszego lokalnego samorządu jesteśmy pełni wdzięczności. Cieszymy się z dokonań, których nie można nie zauważyć. 25-lecie samorządu to okazja do tego, by dziękować i prosić, by Duch Święty nadal czuwał nad tym, co jest dobre i święte w  waszych sercach.

Podkreślił, że w losach samorządności na ziemi radzyńskiej widzi „jakąś myśl, jakiś program”, który określił jako „Boża reżyseria”.

Nawiązując do faktu Zesłania Ducha Świętego przypomniał, że zastraszeni wcześniej apostołowie po Zstąpieniu Ducha Świętego wyszli z Wieczernika pełni mocy. – Musimy dziś nabrać ducha, wołać: Niech zstąpi Boży Duch na całą Ojczyznę, wszystkich Polaków. My też chcemy stąd wyjść pełni mocy. Nie lękaj się, czyń to, co powinieneś na chwałę Boga i na pożytek ludziom.

Kolejnym punktem obchodów ćwierćwiecza samorządu w Polsce będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej w holu Urzędu Miasta. Uroczystosć rozpocznie się  w najbliższą środę o godz. 15.00. W czwartek 28 maja w radzyńskim Ośrodku Kultury o godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta.

 

Żródło: Iledzisiaj.pl